Audiobook/Fantasy/Fantastyka/Science fiction

Superprodukcja: „Niezwyciężony” – Stanisław Lem

Każdy fan superprodukcji (do których sama zaliczam się od dawna) z ogromną przyjemnością słyszy o kolejnych tytułach, które oddawane są w ręce słuchaczy. Mnie wprost w euforię wprawiła wiadomość, że do moich ulubionych superprodukcji dołączył Stanisław Lem, ze swoim Niezwyciężonym. Kiedy jeszcze dołączyła do tego informacja, że za muzykę odpowiada Ścianka, dosłownie usiadłam z wrażenia. Bo co tu kryć, spodziewałam się prawdziwej petardy. Bomby wręcz, która powali mnie na łopatki siłą swojego rażenia. Dlatego z prawdziwą przyjemnością sięgnęłam po audiobooka, pełna wygórowanych oczekiwań. Czy superprodukcja spełniła moje skrywane pragnienia? O tym już za momencik.

niezwyciezony

Superprodukcja z genialną Ścianką

To, co zastałam tak naprawdę przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Słucha się tego niczym doskonałego przedstawienia, w którym olbrzymią rolę odgrywa zarówno treść, jak i wszelkie dźwięki. Genialne wprost dodajmy. Takie, co to łechtają zmysły i sprawiają, że czujesz się nie tylko lepiej, ale i … lepszy. To najprawdziwszy teatr dźwięku, dodajmy – idealnie dopasowany.

W produkcji tej ważny jest nie tylko świetny tekst Stanisława Lema, ale i kapitalne dźwięki stworzone przez jeden z ciekawszych zespołów muzycznych na rodzimym rynku muzycznym, jakim niewątpliwie jest Ścianka. To, w jaki sposób udało im się spleść skomponowane dźwięki z historią opowiedzianą w Niezwyciężonym przez Lema, to majstersztyk. I chyba tu tkwi siła rażenia tego audiobooka.

Historia o ludzkiej pasji do życia i potrzebie dominacji

Niezwyciężony Stanisława Lema jest historią, która niesie w sobie proste prawdy. To opowieść o ludzkiej determinacji i sile, próbie zdominowania świata, wszystkich i wszystkiego. I woli przetrwania w ekstremalnych warunkach. To jednocześnie opowieść o ludzkiej przyjaźni, wierności wobec własnych przekonań, solidarności i współodpowiedzialności za drugiego człowieka. Wszystko to zaś utrzymane jest w konwencji sci-fiction. Bohaterom – członkom ekspedycji ratunkowej na planetę Regis III przyjdzie zmierzyć się z nieznaną formą życia, tajemniczą i zabójczą chmurą. Pokonanie chmury, a właściwie walka o przetrwanie stanie się jednym z kluczowych zadań załogi Niezwyciężonego. Jednak obok próby ratowania własnego życia, przyjdzie powalczyć i o życie ekipy zaginionej podczas wcześniejszej ekspedycji na Regis III.

Plejada polskich gwiazd

Mówiąc o Niezwyciężonym, nie można pominąć informacji o ludziach, którzy wzięli udział w powstaniu tej niezwykłej produkcji. Usłyszymy tu między innymi niezwykle sugestywnego Daniela Olbrychskiego w roli Horpacha, genialną Krystynę Czubównę jako Narratora, uwielbianego przeze mnie Arkadiusza Jakubika, Wiesława Komasę i wielu jeszcze innych aktorów. To prawdziwy crème de la crème, wisienka na torcie. Sprawiają oni, że audiobooka słucha się na jednym wdechu!

Świetna interpretacja znakomitego tekstu wraz z wyborną muzyką Ścianki sprawia, że słuchając Niezwyciężonego wprost odpływa się w inny wymiar. Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że zapomina się o bożym świecie. Tak dzieje się zawsze, gdy do rąk trafia tak dobra pozycja.

Reżyserem tej perełki jest Grzegorz Pawlak, reżyser teatralny i postać znana i szanowana w polskim dubbingu (Darth Vader we własnej osobie). Jego doświadczenie zaowocowało superprodukcją nie tylko z nazwy.

Tym samym Audioteka i HTC oddały w ręce słuchaczy rzecz wprost genialną. I nie boję się używać tak wielkich słów wobec superprodukcji jaką jest Niezwyciężony Stanisława Lema. Serdecznie polecam. Tego po prostu nie można nie posłuchać! Pozycja obowiązkowa dla każdego.

Reklamy

4 komentarze do “Superprodukcja: „Niezwyciężony” – Stanisław Lem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s