Kryminał/Sensacja/Thriller

Tom Clancy, Mark Greaney „Zwierzchnik” /audiobook/

zwierzchnik

Ostatnie doniesienia z Ukrainy nie napawają optymizmem. Wojna, która ogarnęła naszych sąsiadów jest sprawą całkowicie realną i namacalną, dlatego tym bardziej przerażająco wygląda książka Toma Clancy’ego i Marka Greaney’a Zwierzchnik, której motywem przewodnim stały się Rosja i jej polityka ekspansyjna.

Zwierzchnik to rasowa powieść szpiegowska, która odnosi się do czasów zimnej wojny oraz rozgrywa w czasach współczesnych, w zasadzie równolegle do tego, co sami możemy obserwować w mediach. Jest kolejną już powieścią o byłym agencie CIA Jacku Ryanie i prezydencie USA w jednej osobie, który walczy z wszelkimi objawami terroru i zła na globie. Tym razem przyjdzie mu zmierzyć się z Federacją Rosyjską a właściwie jej prezydentem Walerijem Wołodinem i jego najbliższymi poplecznikami.

Początek historii, to nieudana inwazja na Estonię, późniejsza aneksja Krymu i konflikt na Ukrainie. Od samego początku, słuchacz w napięciu śledzi losy głównych bohaterów rozgrywającego się dramatu, w którym pierwsze skrzypce wiodą prezydenci dwóch mocarstw i szpiedzy. Ci działający w czasach zimnej wojny i ci działający obecnie. Oczywistym jest od samego początku, że pozornie oddzielne historie muszą jakoś się ze sobą łączyć. Sęk jednak w tym, w jaki sposób… Zapewniam, że to pytanie nie da wam spocząć przez bardzo długi czas. Będzie wam drążyć dziurę w brzuchu, póki w końcu nie powiążecie wszystkich nitek i nie znajdziecie odpowiedzi w dręczących was kwestiach.

Mistrzowsko poprowadzone wątki i mocno urealnione wydarzenia będą was dosłownie prześladować, a wy będziecie zachodzić w głowę, czy opisywane zdarzenie, to autentyk, czy fałsz… Clancy i Greaney pisząc Zwierzchnika, stworzyli historię, która bez mała stała się w pewnym sensie proroctwem… Atak na Ukrainę, którego obecnie jesteśmy świadkami, był w chwili powstawania tej książki luźnym wytworem wyobraźni, choć w pewnym sensie i dowodem znajomości realiów rządzących polityką. Autorzy nie mogli jednak przewidzieć, że fikcja literacka choć w części zostanie zamieniona w fakt…

Sprawa Ukrainy, to oczywiście nie jedyna kwestia poruszana w Zwierzchniku. Jednak jest ona osią, wokół której zbudowane są inne, równie ekscytujące wątki. Ich sposób zazębienia pokazuje, że Tom Clancy był prawdziwym mistrzem gatunku.

Zwierzchnika brawurowo odczytał Janusz Zadura. Nie da się inaczej ująć sposobu w jaki uporał się z tą lekturą lektor. Doskonała dykcja, umiejętność stopniowania napięcia za pomocą głosu, utrzymywanie doskonałego tempa i rytmu – wszystko to sprawiło, że książki tej słucha się wybornie. Biblioteka Akustyczna postawiła na dobrą kartę, wydając w formie audiobooka Zwierzchnika i na bardzo dobrego, wielokrotnie już sprawdzonego lektora.

A dzięki temu, ten wyśmienity polityczny thriller jest jeszcze bardziej pikantny i soczysty.

Serdecznie polecam!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s