Fantasy/Fantastyka/Science fiction

Opowiadania w dobrym stylu – Matt Mayevsky „Fantastyka jest kobietą”

fantastykaZapraszam do świata, stworzonego przez piękny, pisarski umysł. Świata, w którym niemożliwe staje się rzeczywistością. Zapraszam na przygodę ze zbiorem opowiadań Matta Mayevskiego Fantastyka jest kobietą, gdzie poznacie kilka mocno uprawdopodobnionych historii, a jednocześnie bardzo nierzeczywistych…

Jak mógłby wskazywać tytuł zbioru, tematem przewodnim opowiadań są kobiety.

I tak, i nie. Choć wielokrotnie to mężczyzna jest tu głównym bohaterem, to historie toczą się i rozgrywają wokół kobiet, dotyczą ich spraw, ich problemów i ich postaci. Także ich relacji z drugim człowiekiem, w tym z ich partnerem – mężczyzną.

Kobieta – w centrum wydarzeń, wcale nie musi owym centrum być. Zrobi jednak wiele, by owym centrum się stać. A przez to nagnie wiele zasad, zrani, zostanie zraniona, zdradzi, zostanie zdradzona, a nawet zginie.

Autor miesza różne gatunki, bawi się słowem, konwencją, a z jego zabawy świetną rozrywkę ma czytelnik spragniony literackich wrażeń i doznań. Opowiadania te cechuje bardzo duża różnorodność. Są opowiadania mocno urealnione, są i zupełnie ‘odjechane’. Autor nie stroni od fantastyki, ani sci-fiction. Chętnie i sprawnie porusza się w opowiadaniach, w których dominuje element obyczajowy, czy tak jak w Homoseksokracji, społeczno-kulturowy. I trzeba bez ogródek i zbędnej kokieterii przyznać, że niezależnie od gatunku czy formy jaką wybierze, wszędzie porusza się z dużą sprawnością i … wdziękiem.

Nieważne, czy opowiada o zombie, dronach miłości, zabójstwach, rozstaniach i zdradach, czy też o czymkolwiek innym. Zawsze są to opowieści niepowtarzalne, nie wyświechtane ani nie zużyte, jak często to bywa u innych autorów. A takie pisarstwo hipnotyzuje czytelnika. Wciąga i uzależnia. A dzięki uprawdopodobnieniu historii i charakternym postaciom, można odnaleźć w Fantastyce… cząstkę samego lub samej siebie. I równie dobrze, można ją tam zgubić.

Jeśli ktoś kiedyś zapyta mnie o pisarza – Mayevskiego, odpowiem bez ogródek: kocham. Szczerze i pewnie już dozgonnie. Zauroczenie przyszło wraz z Homoseksokracją, książką, którą zaliczam do jednych z moich ukochanych, obok Procesu Kawki, Zbrodni i kary Dostojewskiego, czy Ferdydurke Gombrowicza. A Fantastyka jest kobietą, to tylko, a może aż, potwierdzenie olbrzymiego talentu autora. Czy polecam? Ba! Bez dwóch zdań!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s