Kryminał/Sensacja/Thriller

Książka ostra jak brzytwa – Veit Etzold „Cięcie”

Ciecie_Veit-Etzold,images_big,3,978-83-7758-682-2Jeśli przeczytacie Cięcie Veita Etzolda, będziecie zastanawiać się, czy nie usunąć konta na Facebooku i nie zrezygnować z Internetu. Myślicie, że przesadzam? Sprawdźcie sami. Być może historia ta spłynie po was jak po kaczce, na mnie jednak książka zrobiła duże wrażenie, zwłaszcza w momentach, gdy mowa w niej o zagrożeniach płynących z bezmyślnego używania kont społecznościowych, czy innych udogodnień dostępnych w dobie tak olbrzymiej cyfryzacji.

Przeczytacie w niej o rzeczach, które jeżą włos na głowie, o przestępstwach w sieci, perwersjach będących efektem życia internetowego (i ich skutkach), o ludzkich zaburzeniach, degeneratach i psychopatach różnej maści, itp. I dzięki temu na chwilę pochylicie głowy nad życiem. Swoim i innych, z refleksją spoglądając na zmiany, jakie dziś oferuje nam świat.

                Bystrego i szalenie inteligentnego mordercę, który łowi swoje ofiary dzięki Internetowi, wytropić będzie próbowała komisarz Clara Vidalis, policjantka o mocno zachwianej psychice. W przeszłości straciła 8-letnią siostrę – dziewczynka porwana została przez nigdy nieodkrytego sprawcę, który wielokrotnie gwałcił ją i ostatecznie zamordował. Do dziś policjantka obwinia się o jej śmierć, a przeszłość ma olbrzymie znaczenie dla jej wszelkich działań.

Gdy pewnego dnia na jej biurko trafi film pokazujący morderstwo na żywo, podrzucony przez sprawcę, jej życie odmieni się diametralnie. Z nieznanych nikomu przyczyn, to właśnie Clara zostanie wybrana na kogoś w rodzaju powiernika przez mordercę nie znającego zahamowań, i to jej przeznaczy on tylko sobie znaną rolę w spektaklu, którego jest reżyserem.

A gdzieś obok, spokojnie płynął będzie czas i powstawał nowy typ reality show, którego nagrodą główną będzie wytypowanie najpiękniejszej kobiety i przepustka do świata show-businessu, w zamian za seks na oczach milionów widzów…

                Cięcie Etzolda zaskoczy was wielokrotnie. To nie tylko kryminał, ale i książka o upadku moralności, przesuwaniu kolejnych granic przyzwoitości, ciągłym naginaniu zasad, braku zahamowań, perwersjach, zbydlęceniu, które powoli stają się domeną naszych czasów. A to z kolei skłania do zadumy nad naszą cywilizacją i tzw. postępem. Nie sposób czytając go nie zastanowić się nad coraz większym brakiem jakichkolwiek barier w ludziach, czy nad degrengoladą jakiej jesteśmy współtwórcami…

Jest mocny, brutalny i bardzo realistyczny. Jest niczym cios pięścią między oczy, a autor ani na chwilę nie pieści się z czytelnikiem, przywalając mu z grubej rury, bo być może już tylko w ten sposób można dotrzeć do na wpół zdziczałego współczesnego człowieka, karmionego dzień w dzień krwawymi jatkami i seksem przez wszelkiego rodzaju media.

Nie jest to powieść doskonała, co paradoksalnie przemawia na jej korzyść. Gorąco zachęcam do jej przeczytania.

zwb

Reklamy

2 komentarze do “Książka ostra jak brzytwa – Veit Etzold „Cięcie”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s