Uncategorized

Piotr Muszyński „Gambit mocy”

Gambit mocySamia, to skrzydlata księżniczka. Jej skrzydła są czarne, jak jej charakterek. Z powodu tych skrzydeł właśnie, doszło do zamachu na jej życie, w wyniku którego zginęła matka dziewczyny. Ona sama przeżyła, o czym wiedzą wyłącznie nieliczni. Teraz, wraz z grupką najwierniejszych poddanych udaje się na zamek wpływowej intrygantki , Alchimy, namiestniczki sprzymierzonej z jej ojcem. Tutaj, pod opieką kobiety i kilku przybocznych ma ukrywać się do końca życia.

Jednak szybko okazuje się, że z jej charakterkiem nie będzie to takie proste, bo dziewczyna nie tylko nie zamierza bezczynnie i w ukryciu spędzić reszty życia, a ma swój własny plan na rozprawienie się z wrogami i odzyskanie swojej pozycji na dworze ojca.

Tak rozpoczyna się historia napisana przez Piotra Muszyńskiego, Gambit mocy. To powieść fantasy, która przeniesie czytelnika do krainy magicznych istot i magii. Wielka polityka, spiski, zdrady, niespodziewane sojusze i czary, będą chlebem powszednim w całej tej historii. Z całą pewnością książka ta będzie prawdziwą ucztą dla fanów fantasy, którzy odnajdą tu ciekawą wizję świata, zbudowaną na intrygach, gdzie świat jest tylko polem do rozgrywki o władzę. Konflikt władzy dotyczył będzie właściwie każdego aspektu życia. Będzie konfliktem władzy świeckiej z duchową, magii i mistycyzmu. Dla ratowania własnej pozycji, naturalną koleją rzeczy będzie poświęcanie życia innych, w imię załatwiania swoich interesów.

Wśród wszystkich knowań, najważniejsze staną się losy trzech dziewcząt: Samii, Seriny i Moniki. To trzy wyjątkowe dziewczyny, które staną się sobie towarzyszkami doli i niedoli. Tą drugą drogę przyjdzie im dzielić dużo częściej, przeciwstawiając się szalonym i psychopatycznym czarnoksiężnikom i czyhającym na ich życie kapłanom, istotom nadprzyrodzonym, złym mocom, a nawet rywalizując między sobą. Dziewczyny, mimo dzielenia jednego losu, pozostaną do siebie wrogo nastawione, i chyba tylko cud może sprawić, że zmienią wobec siebie postawę. Tylko czy ów cud nadciągnie? To tajemnica Gambitu mocy.

Czym jednak jest tajemniczy Gambit mocy? To ogólnikowo mówiąc zaczerpnięcie mocy ze źródła, zachwianie równowagi. Myli się ten, kto pomyśli, że będzie to walka dobra ze złem. To walka zła ze złem potworniejszym. Kto będzie walczył o władzę? Każdy z każdym. Siostra wystąpi przeciwko siostrze, kapłani przeciw władzy świeckiej, etc. Wśród wszystkich walczących, pojawią się osobniki dziwaczne, jak Wiedźma Tomoe, Pies Dorianu, czy Skażony, a to tylko niektóre z psychopatycznych postaci grających tu pierwsze skrzypce, lub mające taki zamiar. Wszystko to sprawia, że fabuła powieści staje się mocno zagmatwana.

Jak dla mnie, zbyt wyeksponowane zostały wątki „dziewczęce”, co bardziej kierunkuje książkę na literaturę młodzieżową, niż beletrystykę dla dorosłego czytelnika. Nie zmienia to jednak faktu, że i dorosły czytelnik będzie przy książce bawił się całkiem przyzwoicie. Zwłaszcza że treść powieści jest pokrętna i przewrotna, choć przez to często sprawia wrażenie chaotycznej. Naprawdę gorąco robi się pod koniec powieści. Akcja staje się klarowna i niebanalna, finalnie pozostawiając czytelnika z dobrym wrażeniem po lekturze.

To, co z pewnością wrażenie to nieco zaciera, to fatalna korekta książki. Mnóstwo błędów, które zostały dopuszczone do druku zwyczajnie drażni. Jednak zważywszy na treść książki polecam machnąć na to ręką i przeczytać Gambit mocy. I niech moc będzie z wami!

Książka pochodzi z serwisu Zbrodnia w Bibliotece.

zwb

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s