Audiobook

Lisa Gardner „Sąsiad”

gardnerKiedy nagle, w niewyjaśnionych okolicznościach znika Sandy Jonson, młoda, atrakcyjna nauczycielka, na nogi postawiona zostaje cała bostońska policja. Zgłoszenia dokonuje mąż kobiety, który po powrocie z pracy zauważa, że kobieta zniknęła bez śladu, pozostawiając w domu kilkuletnie dziecko. Wiele okoliczności wskazuje na to, że jedynym świadkiem porwania jest mała Ree, a za porwaniem, i być może zabójstwem stoi mąż kobiety, Jason Jones. Prowadząca śledztwo sierżant D.D. Warren będzie mieć ciężki orzech do zgryzienia, bo wraz z biegiem czasu szanse na znalezienie Sandry żywej będą malały, zaś liczba podejrzanych o porwanie będzie rosnąć. Obok męża podejrzanie wyglądał będzie m.in. Aidan, zamieszkujący okolicę przestępca seksualny, czy nastoletni uczeń Sandy, podkochujący się w swojej nauczycielce. A to nie koniec podejrzanych o porwanie…

Tak rozpoczyna się „Sąsiad”, kryminał amerykańskiej pisarki Lisy Gardner, której książki trafiają na czołowe miejsca bestsellerów New York Timesa. „Sąsiad” ogłoszony został książką roku przez National Thriller Writers, znalazł się też w pierwszej dziesiątce najlepszych książek według Suspence Magazine oraz na ogłoszonej przez American Library Association liście „Best Adrenaline Novels 2009”.

                „Sąsiad” to emocjonujący kryminał, który sprawi że na kilka godzin zapomnicie o bożym świecie, by rozwikłać zagadkę zniknięcia ślicznej Sandry. Wciągnie was wir wydarzeń, opowiadanych z punktu widzenia kluczowych postaci powieści. O wydarzeniach, które miały miejsce feralnej nocy (i wcześniej) opowie wam Jason Jones, poznacie punkt widzenia sąsiada Jonesów, skazanego za gwałt na nieletniej, dowiecie się o pracy policji i wydarzeniach widzianych oczyma sierżant Warren. Swoją historię opowie wam też sama Sandy… Swoją historię snuć zacznie od dnia, w którym doszło do jej zniknięcia. Wraz z policją i bohaterami odkrywać będziecie przeszłość głównych postaci, mroczną, niebezpieczną i przyprawiającą o ciarki. Zniesmaczenie, zgroza, ciekawość, czasem zażenowanie, czy fascynacja, staną się waszym stałym towarzyszem. Na światło dzienne wychodzić zaczną tajemnice skrzętnie skrywane przez lata, dziwne relacje rodzinne, a małżeństwo Sandy i Jasona okaże się być mistyfikacją w pięknej oprawie, która w rzeczywistości bardziej przypomina układ, niż związek. W czym tkwi tajemnica, o tym musicie doczytać lub dosłuchać sami.

Jeśli zdecydujecie się posłuchać książkę, w roli lektora usłyszycie Martę Grzywacz, znaną dziennikarkę i reporterkę. Jak wypadła w tej roli? Całkiem nieźle, choć były momenty, w których brzmiała irytująco, kiedy wcielała się w rolę małej Ree. Ogólnie jednak, świetnie oddała atmosferę książki, podkreślając intrygę, doskonale stopniując napięcie, tak by rozgrzać słuchacza do czerwoności w punkcie kulminacyjnym. Jest to oczywiście w głównej mierze zasługa Gardner, ale i Grzywacz dołożyła do sukcesu cegiełkę. Jej głos brzmi naturalnie i świetnie komponuje się z treścią.

            Zachęcam do sięgnięcia po kryminał Lisy Gardner jeszcze z jednego powodu. Autorka poza rewelacyjnie pociągniętą intrygą porusza tematy, które są bolesne i trudne. Genialnie wręcz pokazuje, jak można zaszczuć człowieka, jak przeszłość wywiera wpływ na teraźniejszość i rujnuje życie, to które dzieje się tu i teraz, czy w jaki sposób żyje się z piętnem, którego nie da się pozbyć. Całość zaś wieńczy szokująca końcówka, której ręczę, trudno się spodziewać. Genialna, zdumiewająca i rozdzierająca miejscami powieść. Zachęcam, bo warto!

Reklamy

3 komentarze do “Lisa Gardner „Sąsiad”

  1. Bardzo zachęcająca recenzja. Do audiobooków jeszcze się nie przekonałam (właściwie nawet żadnego nie przesłuchałam – może kiedyś?), ale z wielkim zainteresowaniem przeczytam ten kryminał, gdy tylko wpadnie w moje ręce. Zapowiada się dobra, wciągająca lektura.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s