Fantasy/Fantastyka/Science fiction/Opowiadania

Science fiction w szortach – „Szortal Fiction”

szortal“Szortal fiction antologia krótkich i bardzo krótkich opowiadań fantastycznych”, to kolejna propozycja dla czytelników lubiących fantastykę. Wyjątkowość tej pozycji (jak tytuł wskazuje) polega na tym, że składa się ona z krótkich form literackich. W tym miejscu muszę powiedzieć kilka słów na temat historii powstania tego zbioru. Antologia ujrzała światło dzienne dzięki determinacji kilku osób i talentowi sześćdziesięciu sześciu autorów. Pomysł na wydanie jej narodził się w głowach użytkowników forum internetowego, którzy pisali szorty, czyli krótkie opowiadania, na potrzeby organizowanych przez siebie konkursów literackich. Powstał więc w głowach ludzi, którzy nie tylko kochają krótkie formy literackie, ale sami parają się pisaniem. „Szortal Fiction” jest więc dzieckiem użytkowników forum, a w zasadzie całą gromadką ich pociech.

Spośród pisywanych przez nich szortów, dokonana została selekcja, tak by najlepsze opowiadania trafiły do antologii. W ten oto sposób powstała książka niezwykła, stworzona z myślą o tych, którzy kochają szorty pisać i tych, którzy szorty czytać lubią.

Ta książka, to dowód na to, że w Polsce nie istnieje kryzys ani w pisarstwie, ani w czytelnictwie. Dokumentuje równocześnie, że mamy wśród naszych rodaków mnóstwo utalentowanych ludzi, pasjonatów pisania i entuzjastów czytania. Wystarczy dać im pióro do ręki, delikatnie zmotywować i popchnąć do pracy, a dobre teksty wyczarują się same. No, prawie same.

                Jak to zwykle w antologiach bywa, „Szortal…” cechuje olbrzymia różnorodność tekstów. Łączy je krótka (a czasem bardzo krótka) forma. Aż dziw, że z tak niedługich tekstów wykrzesać można tak wiele ciekawych historii. Mnóstwo z nich mogłoby posłużyć za bazę do stworzenia powieści. Dla nieprzyzwyczajonego do takiej formy wyrażania myśli czytelnika, może to stanowić problem. Bo nie ma tu możliwości przyzwyczajenia się do bohaterów, oswojenia z historią. Tu następuje szybkie zawiązanie akcji i jeszcze szybsze jej rozwiązanie. Czasem aż żal, że historia się urywa w wydawałoby się najlepszym momencie. A z drugiej strony właśnie w tym tkwi siła tych opowiadań.

Niektóre z historii tkwią na pograniczu sci-fi i innych gatunków, inne są w fantastyce bardzo mocno zakorzenione. Mocno urealnione występują obok tych zupełnie „odjechanych” i nieprawdopodobnych. Część z opowiadań jest pełna subtelności, inne wręcz z brutalnymi, naturalistycznymi obrazami. Trudno więc scharakteryzować i uogólnić zawartość tego zbioru, bo jest pełen odmiennych stylów, wizji, a nawet podejścia do literatury. Łączy je jeden wspólny mianownik. Fiction. Szortal Fiction.

Podobnie rzecz ma się z poziomem szortów. Jest rozmaity. Jedne z opowiadań są mocno przeciętne, inne dobre. Perełek wyłowić można kilkanaście. Oczywiście moja opinia to kwestia dyskusyjna, bo mocno subiektywna. „Szortal Fiction” daje więc czytelnikowi niepowtarzalną okazję, by ocenić jak różnie pisać można na zadany temat. I jak różnorodne z tego powstać mogą opowieści. Poczujecie się jak poloniści, czy krytycy literaccy i dokonacie analizy czytanych historii. Prawdziwa gratka! Mnie urzekły najbardziej historie o Królowych Matkach, wzruszyły opowieści o Różach, a krew w żyłach zmroziły te o spotkaniach po latach.

Jest jednak jeden poważny minus. Jeśli czytalibyście „Szortal Fiction” tradycyjnie, od początku do końca, od pierwszego do ostatniego opowiadania, antologia może wam się wydać monotonna. Przestaniecie odróżniać historie i bohaterów, bo nie zdążycie przyzwyczaić się do jednego, a już okaże się, że czytacie kolejne opowiadanie.

Jeśli więc czytać tę specyficzną książkę, to nie od deski do deski, a w przerwie innej powieści, czy w przerwie jako takiej w ogóle. Tylko w ten sposób uda wam się uniknąć przeciążenia i zmęczenia materiału.

Czy polecam? Zdecydowanie tak, bo jest to coś nietypowego. Polecam jako formę eksperymentu, bo a nóż, widelec ta antologia okaże się dla was strzałem w dziesiątkę? Myślę, że warto zaopatrzyć swoją biblioteczkę w tę skądinąd dość dziwaczną pozycję i przekonać się, że małe (w tym przypadku krótkie) jest wielkie.

Reklamy

2 komentarze do “Science fiction w szortach – „Szortal Fiction”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s