Audiobook/Bajka/Baśń/Dla dzieci

Zasypianie jest fajne! – „365 bajek na dobranoc do poczytania i posłuchania”

365 bajek na dobNudzą was już bajki o Królewnach Śnieżkach, Kopciuszkach, Czerwonych Kapturkach, czy Kotach w butach? Naprawdę macie ochotę przeczytać dzieciom coś nowego, bardziej współczesnego? A może to wasze dzieci nie chcą już słuchać dobrze znanych im historii i proszą o coś innego? Mam dla was rozwiązanie – „365 bajek na dobranoc do poczytania i posłuchania”, wydanych nakładem Papilon. To bajki, które opowiada sam Księżyc! Po usłyszeniu ich zapada się w sen, który przynosi kolejne ciekawe i dobre historie.

                Wersje książki są dwie. Jedna, dla tradycjonalistów, wyłącznie do czytania. Ta druga, dla nieco bardziej postępowych, jest z płytą CD. Ja polecam wersję z płytą, bo bajki czyta jedna z najlepszych polskich aktorek, Anna Dymna. Chyba nie muszę dodawać nic więcej, bo Anna Dymna to bez dwóch zdań wielkie nazwisko i wielka postać, wielki człowiek i wielka aktorka. Dlatego nie będę wychwalać zalet ani jej, ani jej interpretacji, bo nie wątpię, że znane są one każdemu, kto ma choć minimalne pojęcie o filmie.

Jak można się domyślić, książka zawiera 365 historii na dobranoc. Można więc rzec, że jest to tomiszcze dość opasłe, ale jakże pożądana jest owa opasłość! Historie zamieszczone w książce stworzone zostały przez wielu autorów, m.in. Martę Kuzemko, Andrzeja Sikorskiego, Magdalenę Zawadzką, Joannę Modelską, Olgę Baszczak. Ta ostatnia, jest też obok Janusza Baszczaka Ilustratorką tomu.

Każda z historii jest opowieścią krótką, a treściwą. Każda też została zilustrowana kolorowo i wesoło, czyli tak, by przyciągnąć uwagę dziecka. Moja 1,5-letnia córka z upodobaniem przegląda ilustracje i komentuje w swoim języku to, co widzi na rysunkach. Jestem pewna, że chwali, bo radość jaką okazuje podczas swoich opowieści jest bezcenna (używając określenia jednej z reklam). I co najpiękniejsze (dla mnie oczywiście), bajki te wprawiają ją w nastrój do ułożenia po kilku chwilach głowy na poduszce. A potem następuje błoga cisza, kiedy mała wsłuchuje się w krótkie historyjki. Ot takie, by zaciekawić malucha, a nie zmęczyć go zbyt długim tekstem.

                Niektóre z bajek z pewnością uznać można za wybitne, inne za przeciętne, niektóre wydadzą się słabe. Niezależnie od tego, jak ocenicie walory literackie tekstów, istotne są ich walory wychowawcze i edukacyjne. Każda z bajek nauczy dziecko czegoś ważnego, czy praktycznego, każda w nienarzucający niczego sposób kończy się morałem lub nauką prostej, codziennej czynności. Dzieci dowiedzą się więc np., że warto pomagać innym, a zabawki trzeba sprzątać, strach ma wielkie oczy i czym jest kompromis. Bohaterowie opowiadań zdradzą im również, że nie warto wstawać lewą nogą, za to warto słuchać mamy, w czasie choroby należy zażywać lekarstwa, choćby najbardziej niesmaczne, a Śmietanka, Serek i Twarożek tworzą szczęśliwą rodzinkę, którą warto zapraszać do siebie na śniadania.

Wesołe duszki, roześmiane krasnale, babcie, dzieci, zwierzęta i masa innych stworzeń i stworów towarzyszyć będzie przez 365 wieczorów dzieciom, które z upodobaniem wsłuchiwać się będą w przygody zwykłych, podobnych im postaci, lub tych całkiem fantastycznych, które zachwycą swoją niecodziennością i niesamowitością. Bo przecież nie co dzień spotyka się Wróżki, Chichotka, czy Rzepusia, a z drugiej strony babcia z bajki jako żywo przypominać będzie własną, kochającą, zawsze uśmiechniętą i gotową rzucić się na ratunek ukochanej wnusi czy najukochańszemu wnuczkowi.

 „365 bajek…” wyzwoli w waszych dzieciach pokłady pozytywnych emocji i ciepłych uczuć, da poczucie ciepła, pomoże rozwinąć wrażliwość i wspomoże prawidłowy rozwój emocjonalny. Polecam.

publicat

Reklamy

1 komentarz do “Zasypianie jest fajne! – „365 bajek na dobranoc do poczytania i posłuchania”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s