Fotografia/Hobby/Poradniki

Wydobyć piękno – Peter Travers i James Cheadle „Nowoczesna fotografia portretowa. Stylizacja, techniki, oświetlenie”

Nowoczesna Fotografia portretowa

Czy kiedykolwiek przeszła ci przez głowę myśl, że fotografia portretowa to pestka? Być może nie, ale założę się, że wiele osób tak właśnie myśli. Wystarczy spojrzeć na masę zdjęć umieszczanych w różnego rodzaju galeriach, na stronach internetowych, fotoblogach, czy zdjęciach nadsyłanych do różnorakich konkursów. Po ich jakości odkryć można szybko, że zdjęcia portretowe wykonywać może każdy, wielu wykonuje je poprawnie, ale tylko nieliczni tworzą oryginalną fotografię portretową. I o tę właśnie oryginalność połączoną z poprawnością chodzi. O talent połączony z profesjonalizmem.

Dwóch znanych i cenionych fotografów, specjalizujących się m.in. w fotografii portretowej, Peter Travers oraz James Cheadle napisali książkę o sztuce tworzenia fotografii portretowej „Nowoczesna fotografia portretowa. Stylizacja, techniki, oświetlenie”, w której opowiadają o technicznej stronie powstawania zdjęć, krok po kroku omawiając poszczególne etapy tworzenia  wybranych fotografii. Ta książka to zbiór fotografii, które urzekną nie tylko amatorów, ale i profesjonalistów, to również możliwość poprawienia swojego warsztatu fotograficznego dzięki wskazówkom ekspertów na temat fotograficznych technik, czy sprzętu.

„Nowoczesną fotografię portretową…” można zasadniczo podzielić na dwie części. Pierwsza omawia rodzaje portretów, od popkulturowego po portret z epoki, nie zapominając o klasycznym, czy sportowym. Choć portret jest najstarszym i najbardziej chyba popularnym rodzajem fotografii, po różnorodności stylów portretowania przedstawionych w tej książce widać, że jest też jednym z najtrudniejszych zadań stojących przed fotografem. Ta część uczy ponadto technik wykonywania zdjęć portretowych w różnych stylach i gatunkach. Znajdują się tu zarówno zdjęcia statyczne, jak i portrety uliczne, czy portrety wykonywane do magazynów młodzieżowych. Wszystkie style zostały omówione w prosty i przystępny sposób, zawierają informacje na temat oświetlenia, parametrów ekspozycji, czy budowania kompozycji. Autorzy pokusili się dodatkowo o zdradzenie swoim czytelnikom tajemnicy rozstawienia lamp i akcesoriów za pomocą prostych diagramów, które umożliwią fotografującym stworzenie podobnych portretów.

Druga część książki to omówienie poszczególnych etapów pracy fotografa, z licznymi wskazówkami dotyczącymi wykonywania zdjęć. Porady te zaczynają się od wydawałoby się prozaicznych, czyli od pozyskiwania klientów i zdobycia zlecenia. Z jednej strony rzecz banalna, z drugiej, patrząc na konkurencję, niesłychanie trudna. Autorzy podpowiadają też jak rozwiązać wiele problemów technicznych, tych dotyczących lokalizacji i oświetlenia, jak i zaplanowania samej sesji, czy poprawnego mierzenia światła. Książka zawiera wiele porad, które powinien znać od dawna każdy parający się fotografią, niezależnie od tego, czy jest zawodowcem, czy amatorem, ale i wskazówki, które wykorzystać może i zawodowiec w swojej pracy. Obok podstaw fotografii znajdują się tu i porady dotyczące trudniejszych zagadnień. Każdy zatem, niezależnie od stopnia swojego zaawansowania znajdzie tu coś dla siebie.

Peter Travers i James Cheadle pokusili się dodatkowo o omówienie sprzętu i akcesoriów pozwalających robić profesjonalne zdjęcia portretowe, kładąc nacisk na to, by czytelnik dowiedział się na co powinien zwracać uwagę dobierając profesjonalny sprzęt fotograficzny. Dzięki tej książce czytelnik bez problemu potrafił będzie wybrać odpowiedni sprzęt oświetleniowy czy obiektyw do wykonania portretu.

Na sam koniec zaś autorzy zafundowali szybki kurs obsługi Photoshopa, jako programu niezbędnego profesjonalnemu fotografowi. Jest to siłą rzeczy bardzo pobieżne omówienie zagadnienia, po dokładniejsze wskazówki należałoby sięgnąć po publikację poświęconą wyłącznie Photoshopowi.

                Książkę polecam serdecznie wszystkim osobom, które wykonują fotografię portretową, zarówno amatorom, jak i profesjonalistom, pragnącym znaleźć kolejne źródło inspiracji i kilka sztuczek, które wykorzystać będą mogli w swojej pracy.

Ocena 5,5/6

GalaktykaZa książkę dziękuję wydawnictwu Galaktyka

Reklamy

2 komentarze do “Wydobyć piękno – Peter Travers i James Cheadle „Nowoczesna fotografia portretowa. Stylizacja, techniki, oświetlenie”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s