Bajka/Baśń/Dla dzieci

Dziwny nowy – „Elmer i nieznajomy” David McKee

Znacie już Elmera? To sympatyczny słoń w kratę, stworzony przez Davida McKee, brytyjskiego autora książek dziecięcych i ilustratora, który debiutował w roku 1964. Dziś jego książki publikowane są w wielu krajach, tłumaczone na kilkadziesiąt języków, a wiele spośród nich doczekało się ekranizacji. McKee jest również autorem filmów animowanych i założycielem wytwórni filmowej, która stworzyła słynną serię z „Maisie”.

David McKee został nominowany przez międzynarodową sekcję IBBY (International Board of Books for Young People) do prestiżowej Nagrody im. Hansa Christiana Andersena, tzw. Małego Nobla w 2005 roku. W tym też roku do Polski trafił Elmer. Spod pióra autora wyszedł wiele lat wcześniej, bo w roku 1989.

Seria o Elmerze powstała z myślą o najmłodszych czytelnikach, których słoń zaskakuje coraz to nowymi perypetiami. Nieprzerwanie uczy, bawi i wzrusza dzieciaki, które wraz z kolorowym słoniem w kratę poznają otaczający świat i zasady na nim panujące.

„Elmer i nieznajomy” to książka, która wytłumaczy dzieciom, że nie należy bać się kogoś, kto wydaje nam się inny. Ktoś nowy w naszym otoczeniu, wyglądający i zachowujący się trochę inaczej niż w sposób do którego przywykliśmy, niekoniecznie jest straszny. Mądry słoń nauczy dzieci czym jest tolerancja. Tym razem nieznajomym okaże się sympatyczny kangur, który początkowo będzie wzbudzał strach w zwierzętach z dżungli. Na szczęście na wysokości zadania stanie mądry słoń, który nie dopuści do tego, by kangur poczuł się nieakceptowany. A przy okazji zwierzaki pomogą kangurowi rozwiązać jego wielki problem. Jaki? Przekonajcie się sami.

                Dlaczego warto sięgnąć po Elmera? Bo uczy dzieci tolerancji i otwartości na drugiego człowieka. Bo książeczka przyciąga kolorowymi ilustracjami, pobudzającymi wyobraźnię i kreatywność. Warto zwrócić przy okazji uwagę na staranne wydanie i twardą oprawę, które w przypadku książek dla dzieci są sporym atutem.

Przyciągają też treści, odpowiednio dostosowane do wieku odbiorcy. Nie dziwi więc, że książka jest lekturą uwielbianą przez małe dzieci na całym niemal świecie. Wesołe historie i mnóstwo kolorów, to coś, co dzieci kochają najbardziej. Do tego wszystkiego niesamowity słoń, z którym chciałoby się zaprzyjaźnić każde dziecko. Tu wszystko jest możliwe i nic nie ogranicza wyobraźni.

Polecam każdemu rodzicowi, którego dzieci uwielbiają kiedy rodzice czytają im książki.

Ocena 5/6

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Papilon.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s