Poezja

„Kocham Ciebie nieomal okropnie” – Julian Tuwim „Wiersze na wagarach”

 Parafrazując słowa z „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza można by rzec: „Tuwim wielkim poetą był”. Dowodów na to dostatek, dlatego mam nadzieję, że cytat wzięty z prześmiewczego „Ferdydurke” nie wywoła w nikim odwrotnego wrażenia, niż to które miałam zamiar przekazać. Bo rzeczywiście, bez przymrużenia oka, bez kpiny i bez jakiegokolwiek ukrytego podtekstu: Tuwim jest poetą niezwykłym z ponadczasowymi utworami. I nie ulega żadnej wątpliwości, że to jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku, który parał się nie tylko poezją, ale i literackim kabaretem (słynna kawiarnia pod Picadorem). Był członkiem popularnej grupy poetyckiej Skamander, a na jego koncie znajdują się liczne wiersze, skecze, wodewile, teksty piosenek, a nawet libretta operetkowe.

„Wiersze na wagarach” to propozycja Literackiego Egmontu. Wyboru wierszy Tuwima dokonały Maria Deskur (dyrektor wydawniczy w Pionie Książek wydawnictwa Egmont Polska) oraz Agnieszka Betlejewska. Znalazły się tu wiersze powszechnie znane np. „Nauka”, które omawia się w szkole na lekcjach języka polskiego, czy podczas studiów filologicznych, jak i te mniej znane, które odkryć można tylko sięgając po poszczególne tomiki poezji autora. Taki wybór daje całkiem niezły przegląd utworów Tuwima, powstających w różnych okresach jego twórczości. Jest ciekawie, bo różnorodnie.

                To, co przyciąga czytelników do poezji Tuwima i za co lubią oni jego wiersze, to ich uniwersalność. Nie tracą na swej wartości, ani na znaczeniu, nawet po tylu latach. Wciąż pod niektórymi podpisać możemy się obiema rękami. W tych wybranych do „Wierszy na wagarach” znajdują się zarówno wiersze i o samej poezji, i o nauce, i o istnieniu. Jest miłość, afirmacja życia, uczucia, jest Bóg i wiara. Czyli wszystko to, co od wieków pasjonuje ludzi.

Z całą pewnością są to wiersze „grzeczne”, trochę brakowało mi w nich tych niepokornych, pisanych językiem potocznym i nieprzebierającym w słowach. Trochę zabrakło tych, za które najbardziej cenię Tuwima, buntowniczych, dających do wiwatu i do myślenia (np. „Do prostego człowieka”). Taki wybór wydaje się jednak dość logiczny, zwłaszcza jeśli zerknie się na uwagę na okładce, mówiącą, iż książka ta jest przeznaczona dla niedorosłych. Oczywiście nie oznacza to, że jest to pozycja tylko i wyłącznie dla dzieci, bo w głównej mierze skierowana jest dla dorosłych, którzy dziećmi czują się choć trochę.

Niezależnie od tego, kto sięgnie po książkę, daje ona gwarancję, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Są tu bowiem i wiersze nostalgiczne, np. rozsławione przez Czesława Niemena „Wspomnienie”, (tak, tak, ten piękny tekst rozpoczynający się słowami „Mimozami jesień się zaczyna, złotawa, krucha i miła…”, jest tekstem Tuwima), są i wiersze zabawne, prześmiewcze i mocno ironiczne („Poeci tłumnie po kawiarniach zgromadzeni…”). Czasem jest więc nostalgicznie, czasem wesoło, zawsze optymistycznie!

                Całość dopełnia oprawa graficzna, za którą odpowiada Marcin Wicha. Rysunki, które zostały dołączone do tekstu nie są skomplikowane graficznie, nie są wyszukane. Są raczej z tych niezwykle prostych, acz treściwych i wesołych. Znakomicie wkomponowały się w książkę, wyglądając czasem jak bazgroły narysowane ręką dziecka, za to z zabawnym komentarzem, który od razu ścina z nóg.

Polecam więc gorąco, zwłaszcza tym, którzy nie do końca przekonani są, że poezja potrafi wciągnąć. Ta propozycja z pewnością odmieni wasze spojrzenie na ten rodzaj literacki.

Ocena 5/6

Książkę do recenzji otrzymałam od Literackiego Egmontu.

Inne recenzje dotyczące Juliana Tuwima:

„W oparach absurdu” Antoni Słonimski, Julian Tuwim

„Wiersze dla dzieci” Julian Tuwim

„Żydzi polscy. Historie niezwykłe”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s