Dla dzieci

Szukam! – Magdalena Laurent Richard „Bali. Zabawa w chowanego”

 

Minimum treści, maksimum obrazków. Tak powinna wyglądać książka, która powstaje z myślą o najmłodszych. Taką propozycję dla dzieci około 2-letnich przedstawiło wydawnictwo Papilon, wydając serię książeczek o Balim. Bali, to sympatyczny bohater kreskówek, który podobnie do Rybki Mini Mini doczekał się książeczek, których stał się bohaterem.

Przygodę z Balim rozpocząć można od „Zabawy w chowanego”. Autorką tej książeczki jak i całej serii jest Magdalena Laurent Richard. To, że w książce jest minimum treści, nie oznacza wcale, że strona tekstowa jest niewiele warta. Wręcz odwrotnie. Autorka postawiła na naukę, poprzez utrwalanie podstawowych pojęć dotyczących danego zagadnienia. W „Zabawie w chowanego” będą to słówka i zdania, które najczęściej towarzyszą szukaniu i chowaniu się, czyli jednej z ulubionych zabaw dzieci. Kolorowe, duże, nieskomplikowane graficznie ilustracje, pomagają dziecku wskazywać przedmioty, o których czyta mu rodzic. Bez problemu dziecko wskaże np. zasłonę, czy kanapę, jako miejsca gdzie z powodzeniem można się ukryć podczas zabawy. A przy okazji nie będzie rozpraszać go natłok innych elementów graficznych.

                Książka składa się niejako z dwóch części. Pierwsza, to krótka historyjka do czytania, druga to część przeznaczona do zabawy i nauki. Obok powtórki słówek, które przedstawione są za pomocą zapisu literowego (dla rodzica) i graficznego (dla dziecka), są też ćwiczenia na spostrzegawczość (dzieci mają za zadanie wskazać różnice między obrazkami lub pokazać coś na obrazku), czy ćwiczenie zdolności empatii (określenie uczuć i czynności wykonywanych przez sympatycznego Baliego).

                Dlaczego polecam książeczkę? Bo jej forma i treść odpowiednie są dla dzieciaków rozpoczynających przygodę z książkami. Bo zaszczepić może miłość do literatury. Bo to ciekawa forma rozrywki zarówno dla malucha, jak i dla rodzica, który będzie pękał z dumy, kiedy obserwował będzie swojego małego odkrywcę, rozwiązującego zadania z książeczki. Powodów jest więcej, zachęcam do samodzielnego ich odnalezienia, zwłaszcza że cena książeczki jest również bardzo zachęcająca i zdecydowanie na każdą kieszeń. Za minus można uznać jedynie brak twardej oprawki, co w przypadku książek dla małych dzieci jest małym mankamentem.

Ocena 5/6

Dziękuję Grupie Publicat za przekazanie mi książki do recenzji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s