Audiobook/Powieść obyczajowa

Przeklęte dzieci – „Kwiaty na poddaszu” Virginia C. Andrews (audiobook)

 Jedna chwila może zmienić wszystko. Doprowadzić do szaleństwa ze szczęścia lub z rozpaczy. Takie wydarzenie wywiera wpływ na całe życie. Pozostawia radosne wspomnienia albo traumę. Odtąd nic nie jest już takie samo. Fantastycznie, jeśli spotka nas coś dobrego, fatalnie, jeśli dotyka coś niewyobrażalnie tragicznego.

Rodzinę Cathy Dollanganger spotkała właśnie druga z opcji, którą była niespodziewana śmierć ukochanego ojca i męża. Wraz z jego śmiercią odszedł spokój i szczęście, a czwórka małych dzieci pożegnać musiała się z rodzinnym domem i błogim, beztroskim dzieciństwem. Kochający tatuś, piękna mama i czwórka słodkich dzieci, żyjących w słodkiej beztrosce, to jedynie wspomnienie, które będzie powracało od czasu do czasu. Teraz, po śmierci ojca, dzieci będą musiały zetknąć się z zupełnie nowymi warunkami w których przyjdzie im żyć. Wraz z matką staną przed koniecznością zamieszkania u dziadków, jak czas pokaże, ludzi tak samo bogobojnych, co okrutnych i bezdusznych…

Za zgodą matki, dzieci w tajemnicy przed światem, zamknięte zostaną w pokoju z poddaszem, gdzie czekać będą na odmianę ich losu. Obietnica, że zostaną tam na jedną noc, nie zostanie dotrzymana. Ile czasu Cathy, Cory, Carrie i Chris spędzą w domowym więzieniu i w końcu dlaczego, tego wszystkiego dowiecie się słuchając „Kwiaty na poddaszu” Virginii C. Andrews.

Będzie kontrowersyjnie, szokująco, boleśnie i mocno! Wiem, że łza zakręci wam się w oku, zwłaszcza, że lektorem jest nie kto inny, tylko sama Kamilla Baar. Swoim delikatnym, dziewczęcym i subtelnym głosem przeniesie was w świat beztroskiego dzieciństwa, sielanki i rodzinnego ciepła, by po chwili zaprowadzić na zimne poddasze, gdzie rozegra się wiele tragedii. I wierzcie, że właśnie ten delikatny głos podkreśli z całą siłą tragizm sytuacji, w jakiej znajdzie się czwórka rodzeństwa.

Tym którym nazwisko Kamilli Baar mówi niewiele, podpowiem, że to zdolna i popularna aktorka, którą obecnie zobaczyć można w serialu telewizyjnym „Na dobre i na złe”. Popularność zdobyła rolą w filmie „Vinci” Juliusza Machulskiego, występując u boku Borysa Szyca, Jana Machulskiego, Roberta Więckiewicza i Marcina Dorocińskiego. Ta utalentowana i jednocześnie bardzo urodziwa aktorka (czego niestety w audiobooku zobaczyć nie można), poza rozlicznymi rolami filmowymi i serialowymi poszczycić się może fantastycznymi rolami teatralnymi (np. rola Ofelii w „Hamlecie” w inscenizacji Łukasza Barczyka) i niezłymi dubbingowymi („Noc w Muzeum”, „Małpy w kosmosie”).

W „Kwiatach na poddaszu” Andrews udowadnia, że jest wszechstronnie uzdolnioną aktorką, która na ćwiczeniach z emisji głosu była pilną słuchaczką.

                „Kwiaty na poddaszu” to opowieść wstrząsająca i wzruszająca. Jest co prawda dość przewidywalna, bo od początku zdajemy sobie sprawę, że tragedia gonić będzie tragedię i że nic dobrego nie może wyniknąć z uwięzienia na poddaszu przeklętych dzieci, przeklętych rodziców. Od początku też dzięki (a może przez) narrację, zdajemy sobie sprawę, że sytuacja ta wymknie się spod kontroli, a związek kazirodczy wisi w powietrzu. A mimo to, historia absorbuje. Nie sposób oprzeć się opowieści przedstawianej z perspektywy dziecka, które musiało zbyt szybko dojrzeć. Nie sposób przejść obojętnie obok historii dzieci skrzywdzonych przez osobę, której ufały i ślepo wierzyły. Nie sposób w końcu przejść obojętnie wobec historii, w której krzyżują się ze sobą egoizm, okrucieństwo i bezduszność, z miłością i oddaniem.

„Kwiaty na poddaszu” to bardzo dobra powieść, którą zdecydowanie polecam kobietom, choć i co wrażliwsi panowie powinni być usatysfakcjonowani.

Ja w każdym razie po wysłuchaniu audiobooka, nabrałam chętki na poznanie dalszych losów rodzeństwa. I z całą pewnością spełnię swoją zachciankę.

Ocena 5,5/6

Dziękuję Audeo.pl za przekazanie mi audiobooka do recenzji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s