ebook/Kryminał/Sensacja/Thriller

Misja: terrorysta – Alex Kava „Czarny Piątek”

Kiedy sięgam po książki Alex Kavy, mam pewność, że otrzymam potrzebną mi dawkę adrenaliny. Nie spodziewam się i nie pragnę przeczytać czegoś, co wywróci moje życie do góry nogami, zmieni mój światopogląd o 180 stopni, czy wywoła szok w czystej postaci. To, czego oczekuję, to mocne uderzenie, szybkie tempo i wciągająca historia, która na chwilę zmrozi mi w żyłach krew i pozwoli z przejęciem śledzić losy bohaterów. To, czego potrzebuję, to dawka emocji wywołanych wykrywaniem sprawcy przestępstwa, to również to, co zawsze dostaję, bo Alex Kava jest mistrzynią w tworzeniu pasjonujących thrillerów psychologicznych. Dlatego zawsze chętnie sięgam po jej powieści, zwłaszcza kiedy do gry wchodzi dzielna agentka Maggie O’Dell.

„Czarny piątek”, jak nie trudno domyślić się po moim krótkim wprowadzeniu, jest kolejnym spotkaniem z błyskotliwą profilerką. Ale to nie jedyna „stara” znajoma, na którą natkniemy się w tej powieści. Do gry ponownie wkracza również Nick Morelli, który jak zwykle całkiem przypadkowo znajdzie się w samym centrum wydarzeń i jak zwykle przypadkowo współpracował będzie z O’Dell. Nieprzypadkowo jednak będzie rozmyślał o tym, co by było gdyby on i ona… Czy jak zwykle bezskutecznie? To akurat przemilczę.

Tym razem, para znanych nam doskonale bohaterów zetknie się z przypadkiem, który mocno nimi wstrząśnie. Jak każdy poprzedni – pomyśli zapewne niejeden z czytelników serii. Jednak to, z czym zmierzyć będą musieli się O’Dell i Morelli, będzie nie pojedynczym mordem, czy mordem seryjnego mordercy, a aktem terroru na naprawdę olbrzymią skalę. Ich zadaniem będzie odnaleźć sprawcę bądź sprawców ataku terrorystycznego w Mall of America, czyli czwartym co do wielkości centrum handlowym w Stanach Zjednoczonych. A wszystko zacznie się od niewinnego spaceru Rebeki Corry i jej przyjaciół Dextera i Patrica po sklepach galerii handlowej. Rzeczona Rebecca przypadkowo znajdzie się w posiadaniu jednego z plecaków, które posłużą jako bomby. W jaki sposób i jakie konsekwencje przyniesie to dla dziewczyny i jej towarzyszy, dowiecie się z książki.

Zamach terrorystyczny w Mall of America postawi na baczność wszystkie służby w Stanach, jednak okaże się on dopiero wstępem do tego, co przygotowali terroryści w niedalekiej przyszłości. Zadaniem Maggie O’Dell i Nicka Morellego (oraz całego sztabu wszelkich służb i jednostek specjalnych), będzie odnalezienie terrorysty i zażegnanie kolejnej tragedii. W trakcie akcji ratunkowej w centrum handlowym, jak i nieco później, na jaw wyjdą różne nieprzyjemne sprawy i skrywane ponure tajemnice… Szokujące i niebezpieczne dla tych, którzy się na nie natkną. Prawdziwe zagrożenie zawiśnie nad Rebecą, dla której wybuch bomby z plecaka będzie dopiero początkiem walki o przetrwanie, a na jej głowę zacznie polować ktoś bardzo groźny. Nie jej jednej z resztą.

                Choć jestem bardzo zmęczona tematyką terroryzmu, polowaniem na Bin Ladena i 11 września, muszę przyznać, że ta książka mnie nie rozczarowała, ani nie przyprawiała o falę niestrawności. Choć momentami jest nazbyt patetycznie, nie jest groteskowo. Co uderzające, Kava, choć Amerykanka nie potraktowała tego tematu w typowym dla Amerykanów stylu. Z powieści wyłania się bowiem bezradność służb wobec terrorystów, a Kava nie bombarduje czytelników wzniosłymi hasłami o wolności, równości i pokoju. Dobrze opisała towarzyszący takim sytuacjom chaos, strach, rozpacz i zwyczajną, ludzką niemoc, gdy nie wiadomo kto jest odpowiedzialny za atak, jakie ma cele, czy pobudki. Tu tragedia jest porażająca i paraliżująca, ale nie przytłacza. Do tego celu autorka wykorzystała prosty i sprawdzony zabieg, wprowadzając krótkie zdania i sporo dialogów. Przyspiesza to bardzo akcję, uwiarygadnia emocje bohaterów i powagę sytuacji.

Jak zwykle, trochę miejsca Kava poświęca pracy psychologa kryminalnego, rozwiewając złudzenia niektórych, że jest to praca prosta i przyjemna. Ukazuje na przykładzie O’Dell, że psycholog nie jest czarodziejem, tworzącym profil psychologiczny przestępcy, niczym magik wyciągający królika z kapelusza. A jest to żmudna praca, polegająca na badaniu wielu elementów i łączeniu ich w całość.

                Jak zatem oprzeć się książce, która łączy psychologię z mocnym wątkiem kryminalnym, nowoczesną technologią i technikami kryminalistycznymi rodem z CSI? Jak nie ulec stylowi Kavy, która dąży do ukazania ludzkiej natury, zwłaszcza jej ciemnych stron.

Dlatego nie przeszkadza mi nawet, że w książce nie brak mało prawdopodobnych zdarzeń, mijających się nieco z logiką, czy lekko naciąganych akcji. Bo książka jest lekturą fascynującą, zapewniającą dokładnie takie emocje i takie wrażenia, na jakie liczę podczas tego typu lektury. Dlatego zachęcam fanów thrillerów psychologicznych, a w szczególności wielbicieli twórczości Kavy.

Ocena 5/6

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s