Kryminał/Sensacja/Thriller

Powrót do korzeni – recenzja antologii kryminału „Zatrute pióra”

Zatrute pióra kupić można TUTAJ

Recenzja bierze udział w konkursie Zbrodni w Bibliotece na recenzję lipca.

O tym, jak można skutecznie unieruchomić czytelnika na kilka godzin, wiedzą doskonale autorzy „Zatrutych piór”, czyli zbioru opowiadań kryminalnych. Polscy autorzy dodam, bo myślę, że w dobie gdy popularni są pisarze obcy, trzeba podkreślać, że tu na miejscu, mamy autorów doskonale piszących kryminały, niestety ciągle jeszcze trochę traktowanych po macoszemu. I by w końcu nie trzeba było powtarzać jak mantry przysłowia: cudze chwalicie, swego nie znacie, zachęcam wszystkich miłośników dobrych historii z dreszczykiem (z podkreśleniem słowa dobrych) do sięgnięcia po antologię i przekonanie się na własnej skórze, jak kapitalnych „kryminalistów” posiadamy tu, na miejscu i jak bardzo możemy być z nich dumni. A ich zatrute kryminalnym stylem pióra udowodnią, że z polskim kryminałem, niezależnie czy jest to powieść, czy opowiadanie, nie da się nudzić. I podobnie jak moją, zatrują i waszą duszę, bo będziecie chcieć wciąż więcej i więcej zbrodni. Na papierze rzecz jasna!

                Zatem do rzeczy. „Zatrute pióra” to zbiór 11 opowiadań kryminalnych. Wśród autorów znajdują się osoby, które w świecie polskich kryminałów mają już ugruntowaną pozycję (Agnieszka Lingas-Łoniewska, Anna Klejzerowicz), są i debiutanci. Przynajmniej jeśli o kryminały chodzi. Antologię otwiera jedno z najlepszych moim zdaniem opowiadań, „Zatruta krew” Anny Klejzerowicz. Autorka stworzyła interesujący kryminał z wciągającą fabułą, przewrotny i zaskakujący. Dobra robota, choć nie jest to chyba nic zaskakującego, zwłaszcza dla osób, które już wcześniej zetknęły się z historiami wychodzącymi spod pióra autorki. Moim numerem jeden (a właściwie dwoma numerami jeden) są historie stworzone przez Gaję Grzegorzewską „Zabawy przy torach” i Joannę Jodełkę „Krew jest osobliwym sokiem”. Przyznam jednak szczerze, że ciężko było mi wskazać faworyta wśród naprawdę równych i kapitalnie czytających się historii, bo antologia „Zatrute pióra” nie ma opowiadań słabych. Każda historia niesie ze sobą niezapomniane wrażenia i silne emocje. Każda z opowieści jest niepowtarzalna, dzięki zaskakującej fabule i absolutnie nieprzewidywalnemu zakończeniu.

Różnorodność tematyki, a także różnorodność wewnątrzgatunkowa, to duże atuty antologii. Obok kryminału o podłożu polityczno-społecznym znaleźć można kryminał z historią w tle, historie „na poważnie” z historiami z przymrużeniem oka, kryminał psychologiczny obok kryminału w stylu gangsterskim. „Zatrute pióra” to dowód na to, że kryminały nie są nudnymi i prostackimi opowiastkami, a gatunek ten jest niezwykle zróżnicowany. To również potwierdzenie, że polscy autorzy mają się dobrze. Ba! Oni mają się doskonale! To w końcu i dowód na to, że dobry kryminał nie musi broczyć krwią i odkrywać przed czytelnikami zbiorowych grobowców. Może być wręcz subtelny, a nawet poetycki… Subtelny, lekki i urokliwy. Niewiarygodne? Myślę, że po przeczytaniu tych historii podzielicie moją opinię.

Zachęcam zatem gorąco do zapoznania się z antologią. Kilkakrotnie zostaniecie wywiedzeni w pole, a autor zakpi z waszej dedukcji i detektywistycznego nosa. Kilkakrotnie pozostanie w was lęk i niepokój, utwierdzający w przekonaniu, że nie wszystkie historie dobrze się kończą i nie zawsze dobro zwycięża zło. Każdorazowo zaś pozostanie w was przeświadczenie, że przeczytaliście właśnie dobre opowiadanie kryminalne, by po przeczytaniu całości pożałować, że niestety to już koniec…

Ocena 5/6

Książkę do recenzji zawdzięczam Syndykatowi Zbrodni w Bibliotece

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s