Fantasy/Fantastyka/Science fiction

Dzielenie rzeczywistości – recenzja książki „Księżyc prawdopodobieństwa” Nancy Kress

Książkę można nabyć TUTAJ

Po bookazinie Grzegorza Drukarczyka „Bogowie są śmiertelni”, miałam bardzo wygórowane oczekiwania wobec kolejnej książki proponowanej przez Wydawnictwo Almaz. „Bogowie…” to od pewnego czasu jedna z moich ulubionych książek, z dużą więc ochotą i wyostrzonym apetytem podeszłam do kolejnej powieści, jaką był Księżyc prawdopodobieństwa” Nancy Kress.

„Księżyc…” to pierwszy tom trylogii „Prawdopodobieństwo”, która powstała jako rozwinięcie noweli nagrodzonej Nebulą, czyli jedną z najważniejszych w świecie literatury science-fiction nagród. Jej autorka Nancy Kress z kolei, to niezwykle popularna w USA pisarka, myślę że zasłużenie, bo jej powieści są fascynujące od pierwszej, do ostatniej strony. W Polsce Kress znana jest przede wszystkim z cyklu „Żebracy” i miejmy nadzieję, już niedługo jej nazwisko trafi pod strzechy, dzięki cyklowi „Prawdopodobieństwo”.

Co może wyniknąć z ekspedycji badawczej Ziemian, wysłanych na Świat? Tak, tak, na Świat. Świat bowiem, jest obcą planetą, którą zamieszkuje monolityczne społeczeństwo zacofane w stosunku do mieszkańców innych planet (w tym Ziemian). Nie to jednak zaskakuje badaczy w dobie rozwoju cywilizacyjnego, podróży kosmicznych, rozwoju nauki itp. Fascynujące, a zarazem przerażające u Światan jest ich „dzielenie rzeczywistości”, sposób społecznego współżycia, który może wykluczyć z grupy jednostki nie potrafiące dostosować się do panujących na Świecie realiów, a nawet wyeliminować je fizycznie. Ten, kto nie dzieli ze Światanami rzeczywistości jest nierzeczywisty, każdy zaś nierzeczywisty skazany jest na śmierć.

Jakie niespodzianki kryje planeta, na której głównym zajęciem i punktem honoru jest uprawa kwiatów? Czy grupa Ziemian pod dowództwem antropologa Ahmeda Peka Bazargana będzie w stanie wywiązać się z misji obserwacji Światan i przekonać ich, że dzielą z nimi rzeczywistość?

W końcu, jakie niespodzianki dla Ziemian mają ich pobratymcy i jaki los zgotować potrafi człowiek – człowiekowi?

To wszystko kryje w sobie książka Nancy Kress, a to dopiero początek historii, w której wszystko nieomal jest zaskakujące.

„Księżyc prawdopodobieństwa” zawiera dużą porcję terminologii biologicznej, która choć trudna, absolutnie nie przeszkadza w czytaniu. Co więcej, jest wpasowana w powieść wręcz doskonale, nadając jej niepowtarzalny charakter i wydźwięk. Choć zawsze drżałam przed lekcjami biologii, czując do tej nauki niezrozumiały wstręt, tutaj odczuwa się idealny ład, wszystko ze sobą współgra i widać, że każdy element znajduje się na właściwym miejscu, a autorka dobrze przemyślała każdy detal. Doskonale koresponduje to z treścią książki, gdzie z jednej strony czytelnik zetknie się z wojną Ziemian z Fallerami, okupioną śmiercią wielu Ziemian, w której szala zwycięstwa przechyla się na stronę obcej cywilizacji, z drugiej strony śledzić będzie losy wspominanej juz ekspedycji naukowej z Bazarganem na czele, na dziwnej planecie Światan, istnym „raju na Ziemi”, gdzie jedni szpiegować będą drugich, a drudzy pierwszych.

Urzekające w prozie Kress jest połączenie ciekawych wątków science – fiction z sensacją i dramatem. Autorka opisała w sposób przykuwający uwagę i przejmujący do szpiku kości wydarzenia z punktu widzenia nas – Ziemian dramatyczne i nie do zaakceptowania, dla Światan z kolei jako naturalne i powszednie. Majstersztyk w łączeniu przeciwności.

Sama akcja powieści to istne szaleństwo, wydarzenia pędzą z prędkością światła, ale jak mogłoby być inaczej, skoro akcja rozgrywa się w przestrzeni kosmicznej?

Mam tylko nadzieję, że kolejne części „Prawdopodobieństwa” już niebawem trafią do mojej biblioteczki, bo tego, że przeczytam je błyskawicznie, jestem w stu procentach pewna.

Ocena 5,5/6

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Almaz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s